Categories

.

Umění kování damašské oceli je známo více než 2500 let. Původně se tato ocel nazývala wootz. Tato ocel byla vynalezena v Indii a Srí lance. Své nynější jméno získala díky hlavnímu městu Sýrie Damašku. V tomto městě se soustředila kovářská elita tehdejší doby.

Zkušení kovářští mistři pracovali na výrobě tajné wootz oceli, která byla určena většinou pro zbrojní průmysl. Tato technika výroby oceli, byla však ztracena v 17. století a do dnešního dne není zcela známa.

Nože a meče s mimořádnou ostrostí a krásnou povrchovou úpravou získaly věhlas díky bojům mezi evropskými a východními armádami. Meče z damašské oceli sekali těla evropských bojovníků čistě a v půli. Při pohledu na tyto zbraně nejeden bojovník vzal nohy na ramena ještě před bojem.

Damašková ocel se proslavila po celém světě nejen díky legendám a vyprávění, ale i díky úžasné ostrosti a elegantním vzorům.

Naše damašková ocel má 33 vrstev z každé strany nože. S ocelovým jádrem VG-10 je to v součtu 67 vrstev oceli na jedno ostří. V dnešní době se název damašková ocel používá pro ostří s viditelnou kresbou. Čepel je tvořena z oceli, železa, chromu, vanadu a dalších přísad, které se překládají a lisují.

Damašková ocel je velmi kvalitním materiálem, ideálně stvořená především pro nože.